דיקור בבעלי חיים

בעצם, אם זה עוזר לנו האנשים, למה שזה לא יעזור לחברינו ההולכים על 4?484481 10151038508756378 124866893 n
דיקור הינו שיטה יעילה ומהירה לפתרון בעיות בריאותיות אצל יקירינו ההולכים על 4.

למעשה, הדיקור משפיע על בעלי חיים הרבה יותר מהר מאשר על בני אדם.
זה נובע כנראה מהסיבה הפשוטה שהם מושפעים מפחות גורמים חיצוניים מאשר אנחנו בני האדם. הם לא צריכים לדאוג לעבודה, לחשבון הבנק, ללימודים וכו', באופן כללי יש להם פחות בעיות ממה שיש לבעליהם, אנחנו. אולם את רוב הבעיות שיש להם, אנו אלה שגרמנו אותן – ע"י הכלאות ויצירת זנים שונים ומשונים של כלבים, חתולים וכו', ע"י מזון שאנו נותנים להם, ע"י תנאי המחייה שאנו מספקים להם ועוד.
לכל בעל חיים, כמו לכל אדם, יש את הפוטנציאל שלו לחוזק ולחולשה.  ישנן מחלות או בעיות שהן אופייניות לזנים שונים של כלבים, חתולים וכל חיה אחרת.
למשל, לכלבים קטנים בעלי מבנה גוף מאורך ורגליים קצרות, כדוגמת כלבי הפקינז והתחש (ביגל) יש נטיה, בשל מבנה גופם, לסבול מבעיות בעמוד השדרה, כמו פריצות דיסק, או בעיות ניווניות.
בעיות אלה יכולות להתבטא בצורה קלה יחסית ויגרמו רק לכאבים, אך הן יכולות בקלות להחמיר ולגרום לשיתוק.
רבים מהכלבים האלה מגיעים אלי לטיפול בשלבים שונים של הבעיה, אך לרוב הם מגיעים כשהבעיה בשיא חומרתה והכלבים משותקים.
במקרים כאלה, האפשרויות לטיפול די מצומצמות. יש את אופציית הניתוח שהצלחתו לא תמיד בעלת אחוזים גבוהים ועלותו יקרה מאוד. לאחר הניתוח ישנו גם תהליך שיקומי שיכול להיות ארוך וכואב.
יש את אפשרות "המתת החסד" שזוהי מבחינת כל חובב חיות האפשרות האחרונה, והכי לא רצויה.
ויש כמובן את הדיקור, שיכול לפתור את הבעיה באופן מלא, תוך זמן קצר, בשיטת טיפול בריאה, שאינה גורמת טראומה לבעל החיים ולגופו, ושאין לה תופעות לוואי.
בעיה נוספת של כלבים, שנפוצה יותר אצל הזנים הגדולים, כמו ה"זאבים" למינהם וכלבי הציד / שפיץ, היא בעיות אגן ומפרקי הרגליים האחוריות.
אצל זנים אלה זוהי בעיה ניוונית המאפיינת את הגזעים הללו, ומתאפיינת ב"צניחה" של האגן ובצליעה וכאבים בגילאים מתקדמים (לרוב מורגש בגילאים 6-7, אך לעיתים קודם לכן).
הפתרון הוטרינרי הוא לרוב שימוש בכדורים נגד הכאבים, אין הרבה מה לעשות מבחינה רפואית לעצירת או האטת התהליך הניווני.
הדיקור במקרים כאלה, בא להקל את הסבל מהכאבים וכך לצמצם את השימוש בכדורים ותרופות, ולהאט את התהליך הניווני עד כמה שניתן ולאפשר לכלב לנהל אורך חיים נוח ונעים.
אצל חתולים זכרים למשל, ישנה הרבה פעמים תופעה של דלקות וסתימות במערכת השתן.  בעיה זו לפעמים נפתרת ע"י החלפת המזון, למזון מיוחד שייעודו לשפר המצב ואף לפתור אותו.  כאשר המזון המיוחד לא מביא פתרון מלא לבעיה, אם היא חוזרת, מנסים לטפל ע"י מתן אניטיביוטיקה, שימוש בקטטר, ועד לניתוח שבמהלכו יוצרים "נקב" בשלפוחית, כמו אצל חתולות נקבות, על מנת למנוע סתימה עתידית של מערכת השתן.
במקום התהליך הארוך והלא נעים הזה, ניתן לטפל בבעיה בדיקור ולמעשה לפתור אותה לחלוטין במפגשים ספורים.
ישנם שני גורמים עיקריים המשפיעים על מהירות ויעילות הטיפול:
  • גיל החיה
  • משך הבעיה
הטיפול בכלב זקן, אינו כמו טיפול בכלב צעיר.  כמו אצל אנשים מבוגרים, כך גם אצל בעלי החיים האחרים, עם הגיל חלה ירידה בתפקודי הגוף.
גיל מתקדם יכול להשפיע על משך הטיפול, כך שיידרשו יותר טיפולים לצורך שיפור המצב, והשינויים יתבטאו לאט יותר. כך למשל בעיה של שיתוק כמו שהזכרנו קודם, אצל כלב בן 3 יכולה להפתר כבר אחרי טיפול אחד או שניים, אך אצל כלב מבוגר תהליך זה יכול לקחת 5-6 טיפולים.
כמו כן, יש לקחת בחשבון שאי אפשר להשיב את הזמן לאחור, ובעיות שאופיניות לגיל מבוגר לא תמיד ניתן לפתור באופן מלא, אך ניתן לשפר את מצב הבעיה ואת מצבו הכללי של בעל החיים, להקל על הסבל והכאב ולאפשר לבעל החיים להתמודד עם הבעיה יותר בקלות לאורך זמן.  אם יש צורך עושים לו מידי פעם טיפול תחזוקתי כדי לשמר את השפעת הטיפול.
גורם מכריע נוסף על הצלחת הטיפול הוא משך הזמן של הבעיה.  כלומר אם הבעיה כרונית, התהליך יהיה מעט יותר ממושך מאשר לו הבעיה היא אקוטית.
לדוגמה: כלב משותק, אם הוא מגיע לטיפול תוך יום – יומיים מרגע תחילת השיתוק, אפשר לפתור את הבעיה תוך טיפול אחד עד שלושה, בעוד אם הוא משותק כבר כמה שבועות, גם הטיפול ייקח קצת יותר זמן עד לפתרון הבעיה.